Richard Dawkins’in din hakkındaki iddialarına ne yanıt verilmelidir?

Soru Detayı

- Din bize görüşlerimizi değiştirmememiz gerektirdiğini ve ayrıca, kavranması mümkün, ilgi uyandırıcı konuların keşfedilmesini arzulamamayı öğretir.
- Din bilimin düzenini bozar ve kişinin idrak kabiliyetini baltalar.
- Din hakkında beni endişelendiren, onun insanlara anlamamakla yetinmeyi öğretmesidir.
- İman mükemmel bir kaçamak, düşünmemek ve kanıtları değerlendirmemek için mükemmel bir mazerettir. İman, kanıtsızlığa rağmen hatta belki de sadece bu yüzden inanmaktır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herhangi bir dinde, bunlara bağlı eğitim kurumlarında görüşleri değiştirmemeyi, kavranabilir konuları keşiften kaçınmayı, bilgiye ulaşmamayı arzulatan, öğreten ve belleten bir sistem olmamıştır.

Bu ifadeler boş bir aforizma denemesidir.

Bilimi, ateistler değil farklı dinlere mensup dindar insanların Tanrı’yı ve onun işlerini anlama çabası geliştirmiştir. Aksi olsaydı, tarihte bilimin gelişmesini temellendirebilecek ateist toplumlar, medeniyetler bulmamız gerekirdi.

Ateistler din karşısında ajite olmuş bir psikozu ifade ederler.

Din, bilimin dengesini bozmamış, dinsiz bilim insanları insanlığın büyük felaketlerine ve ahlaki çöküntülerine sebep olmuştur.

Anlamak, anlayamayacağı şeylerin varlığını da içererek dinlerin temel esası olmuştur. Anlayamadığı konuları bilim dışı saymak, bilimin çalışmasını durdurur. Bu nedenle anlamak dini olduğu kadar bilimi de içerir.

Bilgi iki boyutlu bir Öklid uzayı işlemi iken, anlamak boyutuna çıktığında çok boyutlu olur ve sınırlarından kurtularak iman eksenine ulaşır.