Resmiyetten fazla komisyon almak günah mı?

Soru Detayı

- Ben gayrimenkul sektöründe çalışmaktayım. Danışmanım. Sorum da mesleğimle alakalı. Yönetmelik gereği alım ve satım işlemlerinde gayrimenkul danışmanları alıcıdan %2, satıcıdan %2 olmak üzere toplamda en fazla %4 hizmet bedeli alabilirler. Her ne kadar kanunen böyle olsa da fiiliyatta durum bu değil. Kimisi "alıcı-satıcı" bilgisi / izni dahilinde malın satış fiyatı üzerinde kendi payını ekleyerek veya en başından %5-10 gibi rakamlarda anlaşarak işlemlere aracılık etmekte. Özellikle müteahhitler yani projeden daire satımlarında danışmanların aldıkları yüzdeler %2'nin üzerinde olmaktadır.
- Sorum şu: %2+%2'nin üzerinde komisyon parasını almak (kazanılan tüm paranın vergilerini ödemek kaydıyla; gelir vergisi ve KDV) kazancı şeran haram etmekte midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalan, hile, haksızlık, tarafları veya birini aldatma gibi meşru olmayan fiil ve davranış bulunmadıkça, karşılıklı rıza ile taraflarca uygun görülen her komisyon alınabilir.