Bağkur pirimlerini geciktirmekten dolayı ceza uygulanmaktadır; bu faize girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin aldığı gecikme paraları bir ceza olarak alınırsa faize girmez. Ancak bizzat faiz adı altında alınıyor ve alınan miktar da aylık enflasyonun üzerinde ise faiz olur. Bu nedenle bilerek cezaya bırakmak doğru değildir. Bilmeyerek veya zaruretten dolayı gecikmişse, inşallah sorumlu olmaz. Dikkat etmekte fayda vardır.