Recep ayında savaşmak haram değil mi?

Soru Detayı

- Recep ayı, savaşmanın ve harp etmenin haram olduğu bir ay, ama TSK Afrin’de savaşıyor. Bu caiz olabilir mi?
- Eğer istisnai bir durum yoksa, askerimizin haram bir şey yapıyor olması beni üzüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarına haram ayları denir; yani bu aylar değerlidir, saygındır ve önceleri, bu aylarda savaşmak haram kılınmıştır.

Bu haram hükmünün devamlı olup olmadığı konusunda farklı yorumlar vardır.

Alimlerin (mezheplerin, müctehidlerin) çoğuna göre yasak hükmü vahiy ile Peygamberimiz (asm) tarafından sonradan kaldırılmıştır (mensuh). Kaldırılmadı diyenler de savunma savaşı ile daha önce başlamış olup devam eden savaşı caiz görmüşlerdir.

Afrin’deki savaş bir bakıma savunma savaşıdır; çünkü teröristler ülkemize saldırıyorlar, devlet de onların saldırılarına son vermek istiyor. Diğer yandan Recep ayında vaki olan savaş daha önce başlayan savaşın devamıdır.