Ramazan ayı ibadet bakımından nasıl geçerse bütün sene öyle mi geçer?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstisnaları olsa da genel olarak böyle olur. Ramazan ayı kişi için bir başlangıç olabilir. İbadetlerini düzenli yapmaya başlarsa devam ettirir ve bütün senesi öyle geçer.

Çünkü ibadetler her şeyden önce insan hayatını disipline eder. İnsanın belli zamanlarda yerine getirmekle yükümlü olduğu ibadetler, insanı dağınıklıktan, başı boşluktan ve sorumsuzluktan kurtarır. Her işinde Cenab-ı Hak’ın denetimini gönlünde taşımasını sağlar. Böylece sorumluluk duygusu gelişen kimse, gerek ibadet hayatı gerekse toplumsal hayatı düzene geçer, toplum içindeki davranışları da ölçülü ve düzenli olur. Haksızlıktan ve başkalarını zarara uğratmaktan sakınır. Mükâfatını Allah’tan umarak herkese elinden geldiğince iyilik yapmaya çalışır.