Ramazan, diğer Ramazana kadar işlenen günahları siler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis-i şerif şöyledir:

“Büyük günahlardan kaçınılması halinde, beş vakit namaz, iki cuma ve iki ramazan, aralarında (işlenecek küçük) günahlara kefarettir.” (Müslim, Taharet 16, bk. Müslim, Taharet 14, 15)

Bazı ibadetlerin küçük günahların bağışlanmasına vesile olduğu ayet-i kerimelerden de anlaşılmaktadır:

“...İyilikler kötülükleri (günahları) giderir...” (Hud, 11/114)

“Size yasak edilen büyük günahlardan kaçınırsanız, kusurlarınızı örter ve sizi şerefli bir yere koyarız.” (Nisa, 4/31)

Bu hadis ve ayetler, ilahi ihsanı ve bağışı göstermektedir.

İnsan bu güzel imkânı değerlendirmeli, iyilikler ve ibadetler yaparak Cenab-ı Hakk’ın bağışına layık olmaya çalışmalıdır. Bu güzel ibadetler sayesinde insanın bağışlanacak küçük günahı kalmasa bile, bu ibadetler onun derecesinin artmasına, belki de Cenab-ı Mevla’nın lütfuyla büyük günahlarının hafiflemesine vesile olacaktır.

Demek ki, beş vakit namaz, cuma namazı ve ramazan orucu, büyük günahlardan sakınıldığı takdirde, öteki vakte, öteki cumaya ve öteki ramazana kadar yapılacak küçük günahların bağışlanmasına vesile olur.

Bu büyük mükâfatın şartı, büyük günahlardan sakınmaktır. Bu demektir ki, ibadetler günahları dezenfekte etmektedir.

İbadetlerin böylesine bir hayır ve iyilik yolu olduğu unutulmamalı ve onları sürekli işlemek suretiyle devamlı pırıl pırıl olmaya ve öyle kalmaya gayret edilmelidir.

Buna göre, sadece geçmişte işlenmiş günahların kefareti olarak değil, aynı zamanda Ramazanın verdiği bilinç ile bir sonraki Ramazana kadar açılmış olan beyaz sayfayı temiz tutma gayreti olarak anlaşılmalıdır.

Evet, Ramazan ayı, berekettir, ziyafettir, zarafettir. Ramazan ayı, ibadettir, rahmettir, mağfirettir.

Ramazan ayı, ruh ve nefis için, birey ve toplum için takvadır, korunmadır.

Ramazan ayı, selamdır, esenliktir, sükûnettir, sekinettir, dinginliktir, olgunluktur.

Ramazan ayı, kardeşliktir, dayanışmadır, paylaşmadır.

Ramazan ayı, zenginin oruç tutarak yoksulu anlaması, kısmen de olsa onun hâlini yaşamasıdır.

Ramazan ayı, geçici olarak yeme-içmeden uzak kaldığı nimetlerin kadrini bilmek ve onları veren Rezzak olan Allah’a karşı şükür görevini hatırlamaktır.

Ramazan ayı, kötü alışkanlıklara son verme, iyiden, güzelden yana yeni sayfalar açma fırsatıdır.

İşte bu bilinç içerisinde dolu dolu yaşanan Ramazan, sonrasında gelen ayların hatta bütün bir yılın verimli geçirilmesini sağlayacaktır.