Rabbimizin meleklere ne gibi ikramlar ve lütuflar vermiştir?

Soru Detayı

- Enbiya suresi 26. ayette melekler için “Bilâkis o evlât dedikleri lütuf ve ihsana mazhar olmuş kullardır” ayetine göre, Rabbimizin meleklere verdiği ikramlar ve lütuflar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayet ve meali şöyledir:

وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمٰنُ وَلَداً سُبْحَانَهُؕ بَلْ عِبَادٌ مُكْرَمُونَۙ

“Böyle iken (bazıları) ‘Rahman evlat edindi’ dediler. Hâşâ! O bundan münezzehtir. Bilakis o evlat dedikleri lütuf ve ihsana mazhar olmuş kullardır.” (Enbiya, 21/26)

Ayette “ıbâdun mükramûn” ifadesi geçer. Yani ikrama mazhar edilmiş kullardır demektir. Bu kulları, diğer kullardan üstün, ilahi ikrama mazhar kimselerdir (meleklerdir). (Razi, ilgili ayetin tefsiri)

Devamındaki ayette de onların hangi sebeple lütuf ve ihsana mazhar kılındığı şöyle beyan edilmektedir.

لَا يَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَهُمْ بِاَمْرِهٖ يَعْمَلُونَ

Onun sözünün önüne geçmezler, sadece onun emriyle hareket ederler. (Enbiya, 21/27)

Allah Teâlâ kendi izni ve emri olmaksızın sözünün önüne geçemeyeceklerini, herhangi bir fiili teklif edemeyeceklerini haber vermektedir. Onun sözünün önüne geçemezler.

Bu beyan, Cenab-ı Hakk’ın izni ve emri olmaksızın onlar herhangi bir şeyi emredemezler ve yasaklayamazlar anlamında da olabilir. En doğrusunu Allah bilir. (Maturidi, Tefsir, ilgili ayetin tefsiri)

Buna göre mana, “Onlar, Allah'a sözü hususunda uyarlar. O söylemedikçe (sormadıkça), bir şey söylemezler ve Cenab-ı Hak'tan önce söz söylemezler.” demektir.

Binâenaleyh onların bütün amel ve işleri, Allah'ın emrine bağlıdır. Onlar emrolunmadıkları hiçbir şeyi yapmazlar.

İşte meleklerin bu özellikleri onları ıbâdun mükramûn yapmıştır.