Rabbimiz kainatı yaratmasaydı ne olurdu?

Soru Detayı

​* Rabbimiz kainatı yaratmasaydı hikmetsiz bir iş mi olurdu?
* “Yaratılmasaydı Allah'ın isim ve sıfatlarının sonsuz kemal ve güzelliği bilinmeyecekti. Bu bilgi sadece Allah'a mahsus kalacaktı..." deniyor. Bu ifadeye bir soru olarak:
- Bu bilgi sadece Allah'a kalsaydı ne olurdu ki? O'na bir zarar gelmez…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah dilediğini yapar ve sorguya çekilmez. Sonsuz ilim ve hikmet sahibi bir Yaratıcnın harika sanat eserlerini göstermek için evreni yaratmasından daha makul ne olabilir?

- Bir iş yapmak ille de bir zararı defetmek için değildir. Allah’a elbette hiçbir şey zarar vermez veremez. Fakat Allah kainatı yaratırken bir yandan kendi ilim ve hikmetiyle oradaki sanat eserlerini görmek istemiş, bir yandan da başak şuur sahiplerinin takdirlerini almayı hedeflemiştir.

- Görmeyen bir göz, duymayan bir kulak, işlemeyen bir el hikmet çizgisinin dışına çıkacağı gibi, resim yapmayan bir ressamın, reçete yazmayan bir doktorun, fotoğraf çekmeyen bir fotoğrafçının, inşaat yapmayan bir mimarın bu muattal durumu da hikmet dışında bir durumdur.

- Bin bir isim ve sıfatlarıyla bin bir maharet, hikmet, kudret eserlerini gösterebildiği halde bunların sanat eserlerini göstermemek Rabbulâlemine yakışmaz.

- Kaldı ki, Allah’ın sıfatlarından biri de onun iradesidir. İradenin işi mümkün yani varlığı ve yokluğu eşit mesafede olan bir şeyin iki yönünden birini tercih etmektir. İnsanlar özgür iradeleriyle şeref duydukları halde, Allah’ın bu iradesini dilediği şekilde kullanmasını sorgulamak epeyce tuhaf kaçmaz mı?

Kıtlık içinde yuvarlanan insan aklının Allah’ın sonsuz ilim ve hikmetini soruşturmaya açması haddini aşması demektir.

“...Allah dilediğini yapar.” (İbrahim, 14/27) ve “...istediği hükmü verir.” (Maide, 5/1)