Askerler sistemi mi ayakta tutarlar?

Soru Detayı

- Askerlik kurumu tağuti sistemi mi ayakta tutmaktadır?
- Yani askerler olmasa sistem çöker. Allah ayette orduları ikiye ayırmıştır. Tağutun ordusu ve onun için savaşan ve Allah’ın ordusu ve Onun için savaşan.
- Peki askerler devlet için savaştıklarında ve devleti koruduğunda tağuti sistem ile yönetilen tağut devlet uğrunda savaşmış ve onu korumuş olmaz mı?
- Buna göre İslam zahire hükmeder kaidesince bunlar kafir olmaz mı?
- Lütfen en anlaşılır ve delillerle cevap vermenizi RİCA ediyorum. İkilemdeyim...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’a uymayan sistemi kuran da koruyan da yalnızca asker değildir. Müslümanların gafil ve zayıf oldukları yerlerde ve zamanlarda iç ve dış, askeri ve siyasi…  güçler birleşerek sistemi değiştirirler, sonra da hep birlikte korurlar.

Sistemi İslam dışına çıkaranlar ve buna razı olanlar ile sistemin içinde doğup görev yapanları birbirinden ayırmak gerekir.

Birinci grup elbette İslam’ın dışındadır. İkinci grup ise inanç ve niyetine göre muamele görür.