Yehova şahidine neyi ve nasıl anlatmak gerek?

Soru Detayı

- ​Bir Hristiyan benim ile tanıştı... Yehova şahidiymiş. Bunlar teslisi reddederler, İsa aleyhisselamı ilah olarak görmezler. İncil’e sımsıkı bağlıdırlar. Noel kutlamazlar...
- Bunlara ne ve nasıl İslamı anlatmak gerek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yehova şahidine, içinde bulunduğunuz durum neyi gerektiriyorsa onu anlatın.

Şüphesiz öncelikli mesele İslam’ın iman esaslarını delilli bir şekilde anlatmak esastır. Allah tasavvuru konusunda yanlışları varsa onları düzeltmek gerekir.

Muhatabın ihtiyacını, öğrenmesi gerekenleri bilmeden uzaktan bir talimat vermek isabetli olmaz.

Önce siz “kaş yaparken göz çıkarmamak” için müzakere konularını güzelce öğrenmeniz, sonra da damarına basmadan doğruları anlatmanız gerekir.

Kur'an’da Hz. İsa ve Hz. Meryem ile ilgili ayetleri nazara vermekte fayda vardır.

Yalnız şunu merak ediyoruz: Bir yandan tevhid inancına bağlıdırlar, diğer yandan “TESLİS”i ders veren İncil’e de sımsıkı bağlıdırlar, diyorsunuz. Bu bir çelişki değil mi?