Puma gibi sembol, simge ile namaz kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Puma gibi sembol ve simge işaretler bulunan kıyafetlerle namaz kılmak caiz midir?
- Açık hayvan resmi olmayan puma gibi sembol veya simge tarzındaki tişört veya polarlar ile namaz kılınabilir mi?
- Sembol, simgenin büyüklüğü küçüklüğü etken konusu olur mu?
- Herhangi bir engel teşkil eder mi?
- Etmez ise kaynak da belirtebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kutsallıkla ve müstehcenlikle ilgisi bulunmayan sembol mahiyetindeki resim ve figürleri yapmak, asmak ve taşımak caizdir.

Bunlar kıble yönünüzde değilse, bunların bulunduğu elbise ve levhalarla namaz kılınabilir.

Ancak tartışmalardan kaçınmak için ve takva adına bunların olmaması tercih edilmelidir.