Şafii ve Hanefi mezhebine göre teravih namazının yerine kaza namazı kılınabilir mi? Bu durumda imama uyarak kaza kılmak olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir namaz için bir niyet getirilir; birden fazla namaz için niyet getirilmez. Hem kaza namazı için hem de teravih namazı için niyet getirildiği zaman, sadece kaza namazına niyet getirilmiş sayılır.

Hanefi mezhebine göre, imam cemaatle beraber nafile namaz olan teravihi kılarken, farz bir namaz olan kaza niyetiyle imama tabi olunmaz. İmamla cemaatin kıldığı namaz aynı olmalıdır.

Şafii mezhebine göre, teravih kılan imama kaza niyetiyle tabi olunabilir.