Namazın sünnetlerini evde kılıp farzı camide kılmakta bir sakınca var mıdır? Farz ile sünnet namaz arasına biraz zaman girerse bu durum namaza mani olur mu?

Soru Detayı
Farz ile sünnet namaz arasına biraz zaman girerse bu durum namaza mani olur mu? Yoksa hemen mi kılınmalıdır? Sünnet namazı evde farz ise camide kılınabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nâfilelerin, yâni namazın sünnetlerinin evde kılınmasını teşvik mâhiyetinde hadis-i şerifler mevcuttur. “Evlerinizi mezara çevirmeyiniz,” buyuran Peygamberimiz (asm) bir başka hadislerinde,

“Farz namaz müstesna, kişinin en hayırlı namazı evinde kıldığı namazdır.” (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn: 212-213)

buyurarak nâfilelerin evde kılınmasının daha faziletli olduğunu beyan buyurmuşlardır.

Sünneti evde kıldıktan sonra câmiye gidip farzı cemaatle kılma âdeti bazı bölgelerimizde tatbik edilse de, bu herkes için, her zaman mümkün olamadığından, umumiyetle sünnet de, farz da câmide kılınmaktadır. Sünnetler evde kılındığı takdirde Peygamberimizin (asm) âdeti olan bir müstehap yerine getirilmiş olur ve sevabı da elde edilir. Fakat, her ikisi de câmide kılındığı zaman bir mahzur teşkil etmez.