Şafii mezhebine göre sabah namazının farzından sonra sünneti kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine göre, sabah namazından sonra nafile namaz kılınmaz; tahrimen mekruhtur. (Nevevi, Mecmu', 4/164)

Delil de şu hadistir:

"Sabah namazının farzından sonra güneş doğuncaya kadar ve ikindi namazının farzından güneş batıncaya kadar namaz yoktur."(Buhari, Mevakitu's- Salat, 30)

Ancak sabah namazının sünneti, farzından sonra da kılınabilir.