Peygamberler, ne zaman peygamber olurlar?

Soru Detayı

- Peygamberler, peygamberlik görevleri başladıktan sonra mı peygamberdir, yoksa önceden seçilmiş kişiler olduklarından peygamberlik görevi başlamadan öncede peygamber midir?
- Örneğin Peygamberimiz dünyada ve ahirette hep peygamber diye inanıyoruz yani Peygamberimize peygamberlik görevi verilmeden önce de hep peygamber olduğuna mı inanmamız lazım?
- Peygamberlik başlamadan önce de peygamberlik sıfatlarına peygamberler tamamen sahipler midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberler Allah tarafından görevlendirildikleri andan itibaren peygamberdirler. Ondan önce peygamberler değiller.

Teşbihte hata olmasın, bir vali, bir elçi padişah tarafından atandıktan sonra vali veya elçi olur. Peygamberlik de bir atamadır. Allah ne zaman elçilik görevine tayin ederse, o zaman elçi olur.

“Sen, bu kitabın sana vahiy olacağını ummuyordun. Bu ancak Rabbinden bir rahmet olarak gelmiştir..” (Kasas, 28/88) mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

- Peygamberler, peygamberlik görevine başlamadan önce de kendilerinde bulunması gerekli olan vasıflara sahiptir. Tabii ki tekâmül ve terakki peygamberler için de geçerlidir.