Peygamberimizin Ebu Zer’e nasihatleri nedir?

Soru Detayı

- Hz. Ebu Zerr’in Peygamber Efendimize bana nasit eder misin dediği, her nasihatten sonra da nasihatinizi artırın ey Allah’ın Elçisi diyerek bir çok nasihat aldığı söyleniyor.
- Bu hadis rivayeti nedir, kaynağı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm), Hz. Ebu Zer gibi diğer sahabilere de hasihatlerde bulunmuştur. Bir defasında Hz. Ebu Zer Peygamber Efendimiz (asm)'den kendisine nasiat etmesini ister. Peygamber Efenedimiz de nasihat eder. Her nasihatten sonra, nasihatini artırmasını istemiş, Peygamberimiz (asm) de nasihati artırmıştır.

Nasihat edilen konular şunlardır:

“- Sana Allah korkusunu  (dinin emir ve tavsiyelerine uyma, haram ve günahlardan kaçınma hususunda titizlik göstermeni) tavsiye ederim; çünkü Allah korkusu her şeyin başıdır.

- Okuyabildiğin kadar Kur'an oku ve Allah’ı an; çünkü Allah’ı anmak senin için yeryüzünde nur, göklerde azıktır.

- Çok gülmekten sakın; çünkü gülmek, kalbi öldürür ve yüzün nurunu giderir.

- Cihattan ayrılma.

- Çok konuşmamaya alış; zira çok konuşmamak, şeytanı senden uzaklaştırır ve dininin muhafazasında sana yardımcı olur.

- Fakirleri sev ve onlarla oturup kalk.

- Nimet noktasında senden aşağı olanlara bak, senden üstün olanlara bakma. Böyle yaparsan Allah’ın sana verdiği nimetleri küçümsemezsin.

- Acı da olsa daima hakkı, doğruyu söyle.

- Kendini kötü bilmen, seni başkalarına dil uzatmaktan alıkoymalıdır.

- Senin işlediğin kötülükleri başkaları işlediği zaman onlara kızmamalısın. Sende bulunan bir kusuru görmeyip de o kusurla başkalarını kötülemekten ve kendin suçlu olduğun halde aynı suçtan dolayı başkalarına kızmaktan daha büyük bir kusur olamaz.

- Ey Ebû Zer, tedbir gibi akıl, yasak olan şeylerden sakınmak gibi takva, güzel ahlak gibi de şeref yoktur.” (Ebu Nuaym, Hilye, 1/168; Kandehlevî, Fezailü Amal, s. 432-433; bk. Beyhaki, Şuab, 4/242; Camiu’s-sağir, 1/166)