Peygamberimizin duasına mazhar olacağımız amel var mı?

Soru Detayı

- Hz. Peygamberin (s.a.v.) dualarına mazhar olabileceğimiz ameller var ise bunları bizimle paylaşır mısınız?
- Hz. Peygamberin (s.a.v.), "şunu yapandan Allah razı olsun, şunu edene Allah imanlı ölüm nasip etsin, şöyle davrananı Allah bağışlasın" tarzı duaları var mı?
- Hz. Peygamber (s.a.v.) Allah'ın (c.c) en sevdiği kuludur. Allah (c.c.) katında duası makbuldür. Onun duasına mazhar olmak en büyük arzularımızdan biridir. Hz. Peygamberin (s.a.v.) bu tarz duaları var ise bunları bizimle paylaşır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sorudaki şekliyle bir duasına rastlayamadık.

- Hadislerde de Kuran’da da bazı dualardan ders alıp güzel bir çığıra girmek mümkündür. Örneğin:

“Şüphesiz Allah tövbe edenleri ve temizlenip arınanları sever.” (Bakara, 2/222)

mealindeki ayette vurgulanan işleri yapmak, Allah’ın sevgisini celp edecektir.

- Keza “Allah zalimleri sevmez.” (Al-i İmran, 3/57) mealindeki ayete göre hareket etmek en önemli şeydir. Zira zulüm, başkalarına haksızlık etmek yanında, Allah’ın emir ve yasaklarını çiğnemek de zulümdür. Demek ki zulüm etmeyenler sevilir.

- Keza, “Allah sabredenleri sever.” (Al-i İmran, 3/146), “Allah iyilik yapan, iyi davranış gösterenleri sever.” (Al-i İmran:148) mealindeki ayetlerden de önemli dersler çıkarmak mümkündür.

Unutmayalım ki, ameller niyetlere göredir. Kâinatı kuşatan ilmiyle her şeyi bilen Allah insanların saygı ve sevgi içerisinde kendisine samimi kulluk edenleri de bilir, aklınca kurnazlık yapanları da bilir. Vesselam.