Peygamberimiz yumurta ve tavuk yer miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Hz. Peygamber (asm) yumurta ve tavuk yemiştir.

Sahabenin bir gün Peygamber Efendimiz (asm) ile birlikte tavuk eti yedikleri rivayet edilmektedir.(1)

Tavuk etini yemekten kaçınan bir kimseye Ebu Musa, Hz. Peygamber'in (asm) tavuk eti yediğini gördüğünü anlatmıştır.(2)

Hz. Peygamber’in (asm) tavuk etini yiyeceği zaman tavuğu birkaç gün beklettikten sonra yediği de rivayetler arasındadır.(3)

Muhammed Hamidullah, Hz. Peygamber’in (asm) bir askerî sefer esnasında deve kuşu yumurtası yediğini nakletmektedir.(4)

Yumurta ile ilgili başka rivayete rastlanılmaması yanında, yenilen deve kuşu yumurtasının da nasıl pişirildiğine dair bir bilgi mevcut değildir. Ancak yağda pişirilmesi veya haşlanması muhtemeldir.

Hz. Peygamber’in (asm) tavuk eti yediğine dair rivayetleri Hz. Peygamber’in tavuk eti yemek istediğinde birkaç gün hapsetmesi(5) olarak bahsedilen rivayetten, o dönemde tavuğun zor bulunmadığı, böylelikle yumurtanın da yenildiği bilgisine ulaşılabilir.(6)

Dipnotlar:

1) Buhari, Zebaih ve Sayd, 26; Tirmizî, Taam, 24.
2) Ahmed b. Hanbel, IV, 401, 406; Dârimî, Et’ime, 22; Buhârî, Zebaih, 26; Müslim, Eyman, 9; Tirmizî, Et’ime, 25.
3) Dımeşkî, Muhammed b. Salih (2004), Peygamber Külliyatı, I-XII, İstanbul. 7/237.
4) Muhammed Hamidullah, İslam Peygamberi, 2/1061.
5) Dımeşkî, 7/237.
6) bk. Sevim Demir Akgün, Hz. Peygamber Döneminde Yemek Kültürü, Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans, 2007.