Peygamberimiz kimlere şefaat edecek?

Soru Detayı

- Peygamberimiz (asm) sadece imanla kabre giden Müslümanlar mı şefaat edecektir?
- Eğer bir Müslüman imansız kabre gitmişse yine de Peygamberimizin (asm) duasına, manevi kazançlarına ve şefaatine nail midir?
- Bizler de vefat eden Müslümanlara dua ederken sadece iman taşıyanları mı kastetmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin şefaati iki şekilde tahakkuk eder:

Birincisi: Mümin ve kâfirleriyle bütün ümmetlerin dahil olduğu tüm insanlara yönelik yapılan bir şefaattir. Bu şefaat “Makam-ı Mahmud” denilen yüksek bir makamda yapılacaktır.

“Gecenin bir vaktinde sana mahsus bir nafile namaz kılmak üzere uyan, belki böylece Rabbin seni övülmüş bir makama (makam-ı mahmuda) ulaştırır." (İsrâ, 17/79)

mealindeki ayette bu şefaate işaret edilmiştir.

Bu umumi şefaat; mahşer yerinde toplanan tüm insanların, mahşerin sıkıntısından kurtulup hesaba çekilmesini sağlamak (tabir caizse haşir meydanındaki en büyük mahkemenin kapısında bekleyen ve artık sorgulanmak üzere mahkemenin kapısında beklemekten usanan insanlar) için Hz. Peygamber (asm) tarafından yapılacak şefaattir.

İkincisi: İslam ümmetindeki müminlere yönelik yapılacak şefaattir.

Bazı alimlere göre, müminlere yönelik bu şefaat kendi içinde dört kısma ayrılır. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

1) Müminlerden bir kısmının hesaba çekilmeden, sorgusuz cennete girmeleri için Hz. Peygamber (asm) tarafından yapılan şefaattir.

2) İslam ümmetinden mümin olup da günahları sebebiyle cehenneme girmeye hak kazananlara, Hz. Peygamberin (asm) ve Allah'ın şefaat etmelerine izin verdiği kimselerin cehennemden kurtulup cennete girmeleri için yapılacak şefaattir.

3) Günahları sebebiyle cehenneme girenlerin oradan çıkmaları için Hz. Peygamber (asm), diğer peygamberler, melekler ve salih müminler tarafından yapılacak şefaat.

4) Cennet halkının derecelerinin yükseltilmesi için Hz. Peygamber (asm) tarafından yapılacak şefaat. (Kurtubî, el-Câmî li Ahkâmi'l-Kurân, 10/310)