Peygamberimiz -haşa- kadınları kullanıp atmış mı?

Soru Detayı

- Ateistlerin bu iddiasına ne dersiniz?
- Nefise (zevce-cariye): Muhammed bir ara Zeyneb'ten üç aylığına ilişkiyi kesiyor. Üç ay sonra onunla barışınca Zeyneb kendisine bu cariyeyi hediye ediyor. Bu cariyenin güzelliğinden dolayı Muhammed ona "nefis" anlamına gelen "nefise" (yani 'nefis'in dişil olanı) ismi veriyor. Muhammed onu cinsel amaçlı olarak da kullanıyordu.
 - Cemile (zevce-cariye): Bir harpte ganimet olarak hissesine düşüyor ama hangi harp olduğu belli değil imiş (Bence Kureyza esirleri arasındaydı) Muhammed onu da cinsel ihtiyaçları için kullanıyordu.
- Bunlar niye eşleri arasında sayılmamıştır. Çünkü Muhammed bunları kullanıp atmıştır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, cariye olsun, hür olsun hiçbir kadını kullanıp atmamıştır; bu söz, dinsiz olmanın yanında İslam ve Peygamber düşmanı olanların iftirasıdır.

Peygamberimiz (asm) -haşa- şehvetine düşkün olsaydı ve bunun için çok kadınla evlenseydi veya çok cariye edinseydi, vereceğimiz şu iki örnek gibi onlarca davranışı olmazdı:

a) Kureyş müşrikleri ona, İslam davasından vazgeçerse Kureyş’in en güzel kızlarını teklif ettiler, o reddetti; “Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseniz, ölürüm de davamdan vazgeçmem.” (bk. Sîretu İbn Hişam, 1/266; İbnu Seyyid’n-nas, Uyunu’l-eser, 1/132; İbn Kesir, es-Sîretu’n-Nebeviye, 1/474;  Beyhakî, Delail’u’n-Nübüvve-şamile- 2/63; Taberî, 2/218-220.) dedi.

b) 25 Yaşında iken kendisinden on beş yaş büyük ve dul olan Hatice annemiz ile evlendi ve onunla yirmi beş yıl tek hanımlı olarak yaşadı. Onu isteyen birçok kız ve kadın vardı, ama hiçbirine iltifat etmedi.