Perşembe akşamı (cuma gecesi) yatsı namazından sonra dua okumak ve nikah tazelemek sünnet midir?

Soru Detayı

Perşembe gecesi yatsı namazı sonu "Salaten tüncina" duası ve tövbe istiğfar sünnet midir? Nikah bayatlar mı ki nikah tazeleyelim deniliyor; ne kadar doğru?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Perşembe akşamı cuma gününün başlangıcı olduğu için ve cuma günüde duaların makbul olduğu zamanlardan olması hasebiyle, bu günde dua edilmesi tavsiye edilir. Bu gecede "Salaten tüncina" duasının okunması şart değildir. Ancak bu duanın fazileti bakımından tercih edilebilir.

Nikah bir defa kıyılır ve talak vuku bulmadıkça bir daha bozulmaz. Bu bakımdan nikah tazeleme olayı yapılması gerekmez. Birçok yerde yapılan nikâh tazeleme merasiminde getirilen tövbe ve istiğfar iyi bir şey sayılır. Fakat nikâh tazeleme meselesi iki yönden şer'an uygun düşmez:

 1. Nikâh tazeleme bir nikâh kıyılması olduğuna göre, kocanın bizzat veya vekil ile nikâh kıyılmasında bulunması gerektiği gibi, hanımın da bulunması gerekir. Koca hanımın vekâletini alırsa yine kâfi gelir. Halbuki nikâh tazelenmesinde bulunan cemaatın çoğu hanımın vekâletini almadan nikâh tazelemesini yapıyor.

2. Nikâhın kıyılmasında akd siğasını işitecek iki şahidin bulunması gerektiği halde, camide yapılan nikâh tazelemesinde herkes imamı takip edip sözünü söylemekle meşgul olduğundan, hiç kimse başkasının sözünü işitmez ve böylece şer'î nikâh yapılmamış olur.

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/130)