Orta Çağ'da işkence görerek ölen insanların ruhlarının dünyada dolaştığı bilgileri doğru mu? Bu insanların ruhlarının bulundukları evlerde göründükleri, seslerinin duyuluğu, hatta resimlerinin çekildiği söylenir...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir şeyin doğruluğuna ihtimal vermek çok zor.

Evvela; işkence görenlerin ruhlarının dünyada dolaşmak istemeleri pek mantıkî görünmüyor. Çünkü insan sıkıntı çektiği bir yeri görmek bile istemez.

İkincisi: Ruhların böyle serbestçe gelip istedikleri şekilde dünyada dolaşmaları imtihan sırrına da aykırıdır. Bu takdirde ahirete iman herkes için aklî bir zorunluluk olacaktır. Halbuki imtihan gizlilik esasına dayanır. Buna göre akla kapı açılır, fakat özgür iradesiyle bir tarafı tercih etmesine imkân vermek için "seçenek" imkânı elinden alınmaz.

Üçüncüsü: Ruh, hala mahiyeti bilinmez bir sırdır. Ve bir kanun-u emrîdir. Harici bir vücudu olsa bile, mahiyeti "Alem-i emirden" olan varlığı, fotoğrafının çekilmesine imkân tanımaz.

Dördüncüsü: Bu günkü insanları kukla gibi oynatanların cinler / şeytanlar olduğunda şüphe etmemek lazımdır. İspirtizma, reenkarnasyon, UFO'larla ilgili görüntülü sahnelerde rol alanların hepsi bu cinlerdir. Bazen vesvese ile telkinler yaparak, bazen mahiyetlerin uygun ateş-pare görüntüler sergileyerek, bazen de birilerinin adını kullanıp ruh çağırma seanslarına gelerek, rol aldıkları bu filmlerde iyi bir oyuncu olduklarını göstermekten haz duyarlar.

Beşincisi: Bu söylenenler, sanki reenkarnasyona destek çıkmayı hedeflemiş gibi görünüyorlar. Dikkat edilirse, hep yeniden dünya ile irtibatları kurulur. Bu da insanın ebede aday olarak yaratıldığını, arzularının ahirete, en büyük emellerinin ebedi bir hayata uzandığını göstermektedir. Şeytanî cinler, onların bu arzularının gerçek karşılığı olan iman ve İslamiyetin hakikatlerini öğrenip, ona göre bir hayat çizgisine girip bu arzularını tatmin etmelerine engel olmak için, fikirlerini başka tarafa kaydırarak onları aldatmaya devam ediyorlar.

Kur'an'ın en son suresi olan Nas Suresinin "cinlerden ve insanlardan olan şeytanların şerrinden Allah'a sığınmayı" emretmesi, bu açıdan da ve özellikle bu asırda ne kadar önemli bir mesaj olduğunu göstermektedir.