Omurgasızlardan omurgalılara geçiş nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

 Genellikle omurgasızların iç kısımlarında yumuşak bölümler, dış­larında ise sert kabuklar vardır. Omurgalılarda durum değişiktir. Onlarda içte iskelet yer alır.

Kambriyan devrinden sonra gelen ve günümüzden takriben 430 milyon yıl önce görülen Ordovisiyen devrinin sonlarında ve 330 milyon yıl önceki Devoniyen çağı başlarında çenesizler (Cyclostomata), kıkırdaklı balıklar (Elas­mobranchii) ve kemikli balıklar (Te­leostomi) gibi omurgalılar mevcuttur.

Omma­ney “The Fishes” adlı eserinde, Romer de “Vertebrata Paleon­to­logy” adlı eserinde bu balıklarla ataları kabul edilen omurgasızlar arasın­da bağlantı sağlayacak fosilin bulunmadığını belirtirler (Ommaney,F.D. "The Fishes.Life Nature Library." New York. 1964, s.60.; Romer, AS. Vertebrata Paleontology. Chicago Press. 1966, s.15-33.).

 Evrimci paleontolog Gerald Todd da balık grupları arasında geçit formunun olmadığına dikkati çeker ve şöyle der:

“Kemikli balıkların her üç sınıfı da fosil tabakalarında aynı anda ve birdenbire ortaya çıkarlar ve kendilerini ata olabilecek hiçbir canlı grubuyla bağlantı göstermezler.” (Todd, G.T. Evolution of the Lung and the Origin  of Bony Fishes: A Casual    Relantionship. American Zoologist, cilt 26, no: 4, 1980, s.757.).

Gordon Taylor da yüzgeçli ve eklemliler arasında geçit formunun olmadığını şöyle dile getirir:

“Dünyadaki fosil koleksiyonlar içerisinde yüzgeçli ve eklemli canlılar arasında, birinin diğerinden meydana geldiğini gösteren hiçbir ara formu yoktur.” (Taylor, G. R. The Great Evolution Mystery. Harper &Row, 1983, s.60.).