Ölünün arkasından cenaze namazı sırasında Müslüman olduğuna şahitlik etmek caiz midir?

Soru Detayı
Cenaze namazında hoca diyor ki "Hakkınızı helal ediyor musunuz?" ve cemaat "Ediyoruz." söylüyor. Ondan sonra da "Merhumun Müslüman olduğuna şahitlik eder misiniz?" diyor. O kişi de namazdan uzak olduğunu bilirsek, ne söylememiz lazım? "Ederiz." dersek ne olur?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde hüsnü zan esastır. Bu bakımdan bir İslam beldesinde Müslüman olarak bilinen bir şahsın ne kadar büyük günahı olsa da hakkımızı helal etmek ve onun hakkında güzel düşünmek esastır.

Namaz kılmamak büyük günah olsa da kişiyi kafir etmez. Bu bakımdan bunun hakkında şahitlik etmek güzel bir davranış olur. Nitekim hadis-i şerifte

"Ölülerinizi hayırla yad edin."

diye Peygamberimiz (asm) Müslümanlara tavsiyede bulunmaktadır.