Hurmaları atıp cennete mi gitti?

Soru Detayı

- Uhut savaşında bir adam elinde yemekte olduğu hurmaları atmış ve savaşa dalmış...
- Bu olayın doğrusu nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dünya hayatı çok kısadır. Ebedi hayatı kazanmak yolunda bu kısa dünya hayatı iyi değerlendirmeliyiz. Hayra koşma, hayra kavuşmak için yemek içmek ve eğlenmekle vakit geçirmemeliyiz. Aşağıda gelen hadis-i şerifte bu durumun yaşandığı bir olayı görmekteyiz.

Cabir (ra) anlatıyor:

: قال رجلٌ للنبيِّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يومَ أُحُدٍ:

«أرأيتَ إنْ قُتلتُ فأينَ أَنَا ؟ قال : «في الْجنَّةِ

فألْقى تَمراتٍ كنَّ في يَدِهِ ، ثُمَّ قاتل حتَّى قُتلَ

Uhud Savaşı’nda bir adam Nebi (asm)’e:

- Eğer öldürülürsem, nerede olurum, diye sordu.

Peygamber (asm) de:

“Cennet’te” cevabını verdi.

Bunun üzerine adam, (yemekte olduğu) elindeki hurmaları fırlatıp attı; harbe daldı ve şehid düşünceye kadar savaştı. (Buhârî, Meğâzî 17; Müslim, İmâre 143).

Buradaki olayda, Resûl-i Ekrem (asm)’in terbiyesiyle yetişme bahtiyarlığına eren sahâbîlerden "hayara koşma" konusunda canlı ve çarpıcı bir örneği görmekteyiz. Uhud Savaşı devam ederken, hurma yiyerek Hz. Peygamber’e gelip, harbte öldürüldüğü takdirde ahirette cennette mi, cehennemde mi olacağını soran sahâbî, “cennette” olacağı müjdesini alır almaz, cihada ve cennet mutluluğuna, elindeki hurmaları bitirmeden hemen koşmuş, derhal harbe tutuşmuş ve şehid oluncaya kadar dövüşmüştür.

İşte bu olaydaki tereddütsüzlük, iyiliği ve hayrı anında yerine getirme gayreti sahâbe-i kirâmın alâmet-i fârikası olmuştur. Onlar bu hâlleriyle bütün Müslüman nesillere örnek olmuşlardır.

Zamanlama her konuda önemlidir. İyiliklere koşmakta en uygun zamanın, ele geçen “ilk fırsat” olduğu kesindir. Sahâbe-i kirâm işte bu uygulamanın kahramanlarıdır.

Özet olarak;

1. Şehidler cennettedir.

2. Hayra koşmakta acele etmek esastır.

3. Ashâb-ı kirâm hayra koşmakta tereddüt göstermezlerdi.

4. Bilmediğini sormak ve öğrenmek güzel bir davranıştır. (bk. Riyazü’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi, Peygamberimizden Hayat Ölçüleri, Erkam Yay., Hadis No: 90)