Ölmüş insan kemiği necis midir?

Soru Detayı

- Tıp fakültesinde gerçek kemik ya da kadavra gibi şeyler kullanılıyorken, namazın sıhhati için nelerden kaçınmak gerekir?
- Hanefî ve Şafiî mezheplerine göre açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın ölüsü ve dirisi üç mezhebe göre necis değildir, şer’î bakımdan temizdir.

Ebu Hanife’ye göre, şehid ile yıkandıktan sonra müminin cesedi temizdir. Kâfirin cesedi ile yıkanmadan önce müminin cesedi necistir.

Bu konuda üç mezhebin içtihadına göre hareket ederseniz zahmet çekmezsiniz.