Peygamberimiz hayvanı ölen bir çocuğa taziyeye gitmiş midir?

Soru Detayı

- Bu rivayet sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Enes b. Malik’in kardeşi Ebu Umeyr’in, kendisiyle oynadığı Nuğayr denen serçeye benzer, kırmızı gagalı küçük bir kuşu vardı. Nuğayr ölünce, Ebu Umeyr üzülmüştü. Hz. Peygamber Efemdimiz (asm) onu görünce, “Ya Eba Umeyr, ne oldu Nuğayr?” diyerek onunla şakalaşmıştı. (bk. Buhari, Edeb 112; İbn Mace, Edeb 24)

Bu rivayet sahihtir.

Rivayetin geçtiği hadis eserlerinde "taziye" yani başsağlığı ifadesi göremedik. Sadece çocuğu teselli etmek için Peygamberimiz latife yapmıştır. Çocuk da buna gülmüştür.

Peygamber Efendimiz (asm)'in, çocukların arasına karışarak böyle güleryüzle onlarla latîfeleşmesi; güzel huyu­nun, kerem ve alçak gönüllülüğünün en güzel delilidir.