Öğüt verin, yataklarında yalnız bırakın ve onları dövün... sırasına uymak gerekir mi?

Soru Detayı

- Nisa 34. ayette onlara öğüt verin, yataklarında yalnız bırakın ve onları dövün deniyor. Bunun sırayla takip edilmesi gereken yol olduğunu söylüyorlar.
- Ancak ben ayette baktığımda üçünden birine başvurmakta serbest olduğumuzu ve tercih hakkı bırakıldığını anlıyorum.
- Anlama konusunda nerede hata yapıyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur'an’da sıralanan şeyler arasında genellikle bir tertibe işaret olarak kabul edilmektedir. Örneğin; abdestle ilgili organların sıralanması da birçok alim tarafından tertibin vücubuna bir işaret sayılmıştır. Şafii ve Hanbeli mezhebinde tertip farzdır. Hanefi ve maliki mezhebinde ise sünnet-i müekkededir. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 1/383-384)

- Nisa suresi 34. ayetinde söz konusu yapılan üç unsur da bu tertibi göstermektedir. Özellikle, küçükten büyüğe doğru (öğüt, yatağın ayrılması, dövmek) bir sıralamanın takip edilmesi, bu tertibin farz olduğunun kuvvetli bir göstergesidir.

Müfessir Razi’ye göre, ayette küçükten büyüğe doğru bir sıralamanın takip edilmesi, sarih bir ifade gibidir ki, bunların hafif olanıyla konu çözülürse, daha şiddetli olanını tatbik etmek caiz değildir. (bk. Razi; ayrıca bk. Beydavî, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)