Öğrencinin ders çalışmayıp futbol maçına gitmesi haram mı?

Soru Detayı

- Bir hoca "talebenin ders çalışmayıp futbol maçına gitmesi haramdır" dedi bu doğru mudur?
- Ben erkeğim ve okula avret yerlerini kapatarak gidiyorum elhamdülillah Müslümanım, benim okulda okumam caiz midir?
- Bir de bu hocanın dediği doğru mudur yani haram mıdır?
- Ben bazen top ile oynanan spor oyunlarını (masa tenisi, futbol, basket, tenis vb.) oynuyorum, benim namazımı aksatmadan bu tür sporları yapmam caiz midir?
- Ayrıca futbol oynarken yanlışlıkla birisini sakatlamak (istemeden) günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu soruya parçalayarak cevap verelim:

Soru:

Öğrencinin ders çalışmayıp futbol maçına gitmesi haram mı?

Cevap:

- Bir öğrencinin ders çalışmayıp futbol vb. oynamaya veya seyretmeye gitmesi haram olmaz. Bu yüzden yıl kaybı olur, kendisine bakan kimselerin emek ve masrafları israf edilmiş olursa işte bu caiz olmaz.

Soru:

Ben erkeğim ve okula avret yerlerini kapatarak gidiyorum elhamdülillah Müslümanım, benim okulda okumam caiz midir?

Cevap:

- Okumak belli bir dereceye kadar bu ülkede mecburidir, gitmemek elinizde değildir. Serbest olsanız bile dünya ve ahiret hayatınız için belli ölçüde bir okul tahsili zaruret sayılır.

Karma okullara ve İslam’a uymayan eğitim ve öğretimin de bulunduğu okullara -başkası yoksa- gidersiniz, elinizden geldiği kadar gözünüzü haramdan sakınırsınız, aykırı bilgi ve telkinlere de etkilenme bakımından kendinizi kapatırsınız.

Soru:

Ben bazen top ile oynanan spor oyunlarını (masa tenisi, futbol, basket, tenis vb.) oynuyorum benim namazımı aksatmadan bu tür sporları yapmam caiz midir?

Cevap:

Dini ve dünyevi ödevlerinizi aksatmadan bunları oynamanız caizdir.

Soru:

Ayrıca futbol oynarken yanlışlıkla birisini sakatlamak (istemeden) günah mıdır?

Cevap:

- İstemeden, yanlışlıkla birini sakatlamak günah değildir, ama tazminatını ödemeniz gerekir.