Hz. Nuh, tufandan önce kavmine hiç mucize göstermiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet veya hadislerde Hz. Nuh (as)’ın ne gibi mucizeler gösterdiğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Ancak, aşağıda meali verilen ayette Hz. Nuh (as)'ın elinde bir mucizenin olduğunu göstermektedir:

“Nuh şöyle cevap verdi: 'Ey benim halkım! Düşünün bir kere:  Ya ben Rabbimden gelen çok âşikâr bir belgeye, kesin bir “beyyine”ye / bir delile dayanıyorsam, ya o, bana tarafından bir nübüvvet vermiş, bunlar size gizli kalmış da siz görememişseniz? Ne yapalım, istemediğiniz o rahmete girmeye sizi zorlayabilir miyiz?'” (Hud, 11/28).

Ayette söz konusu olan “Beyyine”  kelimesi, delil, mucize, belge manasına gelir. Bu mucizenin tufan olduğunu söyleyenler vardır. Bu mana, Hz. Nuh (as)’ın ancak bu sözleri Tufan'dan sonra söylemesi durumunda söz konusu olabilir. Bu sebeple, bu görüşün fazla isabetli olduğunu düşünmüyoruz. İkinci bir görüşe göre, buradaki "Beyyine"den maksat bir mucizedir.(İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

Bu mucizenin ne olduğu belirtilmemiş olmakla beraber, her peygamberin elinde olması gereken harikulâde bir belge olduğunda şüphe yoktur.

Bu mucize, kendisine verilen sahifelerden ibaret de olabilir.

“Ey halkım! dedi, bende hiçbir sapıklık yok, fakat ben Rabbülâlemin tarafından size bir elçiyim. Size Rabbimin mesajlarını tebliğ ediyorum, size öğüt veriyorum ve Allah tarafından gelen vahiy sayesinde, sizin bilemeyeceğiniz şeyleri biliyorum. Kötülüklerden korunup Allah’ın merhametine nâil olmanız için, içinizden sizi uyaracak bir adam vasıtasıyla, Rabbiniz'den size bir buyruk gelmesine mi şaşıyorsunuz?” (Araf, 7/61-63)

mealindeki ayetlerin ifadeleri bu hususu desteklemektedir.