Nuh Suresi 17. ayette, Allah'ın insanları yerden bitirip yetiştirmesinden bahsedilmektedir. Bu durumu açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allah sizi yerden bitirip yetiştirmiştir. Sonra sizi yine oraya döndürecek ve yeniden çıkaracaktır." (Nuh, 71/17 ve18)

Ayetlerin Açıklaması:

"Allah'ın insanları yerden bitirip yetiştirmesi," iki türlü yorumlanmıştır:

a) İnsanlığın atası olan Hz. Âdem'in topraktan yaratılışına bir işarettir.

b) Her bir insanın gelişmesi ve yaşaması için gerekli olan organik ve inorganik besinler, doğrudan veya dolaylı olarak topraktan alındığı için, insanların yaratılıp geliştirilmesi bitkilerin yerden bitirilmesine benzetilmiştir. (İbn Âşûr, XXIX, 204)

Âyette insanın, bedeniyle ait olduğu toprağa geri gönderileceği, ancak bir kez daha topraktan hayat alanına çıkarılacağı bildirilerek, uhrevî sorumluluğunu unutmaması gerektiğine işaret edilmiştir. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu:V, 391.)