Neden ibadet etmemiz gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadet; Allah’ın emirlerini yerine getirmek ve nehiylerinden kaçınmaktır. Allah Kur’an-ı Kerim’de bununla ilgili olarak şöyle buyuruyor:

"Ey insanlar! Sizi ve sizden evvelkileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki, takvâ mertebesine vâsıl olasınız. Ve yine Rabbinize ibadet ediniz ki, arzı size döşek, semayı binanıza dam yapmış ve semâdan suları indirmiş ki, sizlere rızık olmak üzere yerden meyve ve sair gıdaları çıkartsın. Öyleyse, Allah'a misil ve şerik yapmayınız. Bilirsiniz ki, Allah'tan başka mâbud ve hâlıkınız yoktur." (Bakara, 2/21 ve 22).

Demek bizi yoktan yaratan Rabbimize karşı ibadet en büyük kulluk borcumuzdur. Çünkü O bizim için dünyayı saray gibi yapmıştır. Gökten suları indirmiş, yerden de çeşit çeşit meyve ve gıdaları rızık olarak çıkarmıştır. Bu bakımdan, ibadetlerle O’na teşekkür etmek, en önemli sorumluluklarımızdandır.

İbadetlerin başında namaz, oruç, hac ve zekât gelmektedir. Bütün bu ibadetlerin yerine getirilme gerekçesi, yalnızca Allah’ın emretmiş olmasıdır. Bu ibadetlerin yapılmasından hâsıl olan bütün maslahatlar ve menfaatler ise sadece bir tercih ve teşvik sebebi olabilir.