Neden her insanın iradesi farklıdır?

Soru Detayı

- Hepimizi Allah yarattıysa, her insanın ruhunu o üflediyse neden kötü insanlar şeytana uyup günah işliyor da bazıları iradesi ile günahtan kaçınabiliyor?
- Yani neden Allah bazılarımızı zayıf bazılarımızı güçlü irade ile yarattı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah, imtihana tabi tuttuğu her insana imtihanı kazanabilecek kadar donanım vermiştir. Bu donanıma sahip olmayan, örneğin çocuk ve akıl özürlü insanları sorumlu tutmamıştır.

Bu sebeple, imtihan malzemesi olarak herkese imtihan alt yapısını sağlayacak şekilde donatmıştır.

- Her insana verilen irade gücü, imtihanı kazanabilecek kuvvete sahiptir. Aksi takdirde zaten âdil bir imtihandan söz edilemez.

Ancak Allah, insana verdiği özgür iradesini elinden alacak şekilde, herkesi doğruları yapmaya zorlamaz. Bu takdirde insanlar bir kukladan ibaret olur.

- Dünya imtihanında çalışanlar kazanır, tembeller kaybeder; din imtihanı da böyledir. Eğer Allah herkesi imtihandan geçirmek için planlar yapsa, bu takdirde imtihan ciddiyetini kaybedip bir oyun ve eğlenceden ibaret kaldığı gibi, çalışkanlarla tembelleri, aklını kullananlarla nefsini kullananları, ulvi duyguları tatmin etmeye çalışanlarla süfli duygularını tatmin etmeye çalışanları, hülasa faziletli insanlarla rezil insanları aynı kefeye koymuş olacaktır.

Oysa imtihanın varlığı zaten bu iki sınıf insanı ayırt etmek içindir.

“Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir.” (Bakara, 2/286)