Necm suresi 3 ve 4. ayetleri, Hz. Peygamberin her dediğinin vahiy olduğunu mu gösterir?

Soru Detayı

- Necm 3-4 ayetine göre Hz. Peygamberin nefsinden bir şey söylemeyeceği söyleniyor. Bu ayet Rasulullahın her dediğinin vahiy olduğunu mu gösterir?
- Bu ayete göre Rasulullahın her söylediğinin vahiy olduğu anlaşılıyor fakat bazı ayetlerde de Rasulullahın söylediği bazı cümleleri Allahın uyardığını biliyoruz. Yani bu tür ayetlerden de Rasulullahın her söylediğinin vahiy olmadığı anlaşılıyor.
- Bu necm suresi 3-4 ayetine ters düşmüyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Necm suresi 3 ve 4. ayetlerinde yer alan ifadelerden ilk anlaşılan, Kur’an ayetleridir. Onun getirdiği ve tebliğde bulunduğu Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğuna vurgu yapılmıştır.

- Bununla beraber, alimlerin büyük çoğunluğuna göre, bu ayetteki ifade Hz. Peygamber (asm)'in sahih hadislerini de içine almaktadır.

Nitekim, İslam alimlerine göre, "Vahiy iki çeşittir: Sarih vahiy olan Kur’an ve gayrisarih vahiy olan hadisler."