Nazara çok geliyorum, hangi esmayı kaç defa okumam uygun olur?

Soru Detayı

- Bende yıldız düşüklüğü var. Önce yıldız düşüklüğünün tam tanımını yapabilir misiniz?
- Bende bu sorunum var çok nazar değiyor, çok etkileniyorum. Bununla ilgili neler yaparsam kurtulurum.
- Bir de hangi esmayı kaç defa okumam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu biraz astroloji, biraz psikoloji, biraz da teolojiden kaynaklanmaktadır. Bunların hepsi de genel olarak ayet ve sahih hadislere dayanmayan varsayımlardır. Yani:

Astroloji açısından bakıldığında, belli yıldızların gönderdiği enerjiden tam yararlanmayan kimsede “yıldız düşüklüğü” var demektir. Bu sadece bir hayal mahsulüdür.

Psikolojik yönden bakıldığında, güya “yıldız düşüklüğü” sebebiyle kişide psikolojik bozukluk meydana geldiğine inanılır. İslam’da yıldızlara veya Allah’tan başka herhangi bir varlığa hakiki tesiri vermek kişiyi İslam dışına atabilir.

Bu iki kanaldan yoğunlaşan duygu ve düşünceler hastalığın reçetesini teolojide ararlar. Zira başka çıkış yolu da yoktur. Bunun için Allah’ın isimleri veya bazı ayetlerin okunması ile tedavi yolları gösterilir. Bunları da hadislerde de yer alan şifa ayetleri ve dualarla tahakkuk ettirmeye çalışırlar.

Nazar haktır, fakat “yıldız düşüklüğü”nden kaynaklanmıyor.

Ayetü'l-kürsi ve Fatiha yedişer defa, Felak-Nas on birer defa, “Hafîz” ismi 88 defa ve daha başka ayetler okunabilir.

Allah dilerse şifasını verir.