Karboksiterapiyle, karbondioksit gazının vücuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu? Bu işlemin dinen bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Azam'a göre, ister ağız, burun gibi tabii menfezlerden olsun, ister gayr-ı tabii menfezlerden olsun -gıda, ilaç gibi- bir maddenin dışarıdan içeriye enjekte edilmesi orucu bozar. İmam Muhammed, İmam Ebu Yusuf ve diğer mezhep imamlarına göre ise, tabii menfezler dışından enjekte edilen şeyler orucu bozmaz.

Buna göre bakıldığında, İmam Azam'a göre, gazın vücuda enjekte edilmesi orucu bozar, fakat diğer alimlere göre ise bozmaz. Eğer bunu iftardan sonra akşam yaparsa daha güzel olur.

Sorunuzun ikinci şıkkı için çok net bir şey söylemek zordur. Yalnız şunu diyebiliriz ki, eğer bir uzman tarafından sağlık açısından gerekli ve aile huzurunu sağlamaya yönelik bir tedbir olarak görülmüş ise, yapılmasında bir sakınca yoktur.