Namazını ihmal eden derdine ve sıkıntısına sebep aramasın, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Sosyal medyada hadis olduğu söylenilen bir söz var:
 "Namazını ihmal eden derdine ve sıkıntısına sebep aramasın"
- Bu söz hadis mi? Kaynağıyla beraber yazarsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözün hadis olduğunda dair bir bilgiye rastlayamadık.

Aslında ayette de musibet ve belaların asıl sebebi insanların işlediği günahlar olduğu bildirilmiştir. Bu husus, sadece namaz için değil başka günahlar için de geçerlidir.

“Sana gelen her iyilik Allah’tandır. Başına gelen her fenalık ise senin kendi nefsindendi.” (Nisa, 4/79)

“Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir; kaldı ki Allah birçoğunu da bağışlar.” (Şura, 42/30)

mealindeki ayet ve benzerlerinde ifade edildiği üzere, insanların başına gelen musibet ve belaların sebebi onların Allah’a karşı yaptıkları isyanlardır.

"Namazını ihmal eden derdine ve sıkıntısına sebep aramasın" anlamında bir rivayet varsa, bunu şöyle anlamak mümkündür:

Bütün belaların sebebi insanların işlediği günahlardır. Fakat bu günahların bir kısmı bir kısmından daha büyük, gayretullaha daha fazla dokunduğu için belaların gelmesine daha kuvvetli bir sebep teşkil ederler. Küfür ile iman arasında en önemli bir alamet-i farika olan, imanın bir nişanı ve sembolü olan namazın terk edilmesi belaların gelmesine çok kuvvetli bir vesile olur.

İşte ilgili sözde âdeta şöyle denilmiş:

“Eğer başına gelen bir musibetin nedenini öğrenmek istiyorsan, bırak başka günahları, namaz konusundaki ihmalin ve tembelliğin varsa bu yeterlidir.”