Namazdan sonra nasıl dua edebilirim? Peygamberimize salavat etsem, başka bir şey demesek doğru olur mu?..

Soru Detayı
Ben farz namazlardan sonra sadece Rabbimize hamd ve şükür, sonra Peygamberimize salavat etsem, başka bir şey demesek doğru olur mu? Çünkü normalde şöyle oluyor; şükür, salavat, tövbe, ölmüşlere dua, kiyamet gününde af, helal lokma ver, müminlere af, anne babaya, akrabaya af dileme, imansız ve amelsiz öldürme ,ölüm anında şehadet getirdikten sonra canımızı al vb. gibi olmali. Ben içimden şöyle, namazdan sonra Rabbime hamd, şükür sadece salavat geliyor...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazdan sonra istediğiniz gibi dua edebilirsiniz. Salavat da bir duadır. Yalnızca salavat okusanız hamdetseniz de olur. Ancak en faziletlisi sünnete uygun dualar etmektir.

Tövbe istiğfar yapmak, duanın başında ve sonunda salavat getirmek, Allah'a hamd etmek, anne baba için dua etmek gibi. Bu arada da dilediğiniz gibi dua edebilirsiniz.