Namazdaki surelerin tertibine uygun okunması ile ilgili hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

"Benim nasıl namaz kıldığımı görüyorsanız, sizler de öyle namaz kılın." (Buhari, Ezan 18)

Peygamberimiz (asm) namaz surelerini sıra ile okumuştur. Kur'an'ın tertibinin tersine kıraatin mekruh olduğu hususunda ittifak vardır.

Mesela, birinci rekâtta "İhlas" suresini okumak, sonra "Leheb" veya "Kafirun" suresini okumak gibi. Çünkü Hz. Peygamber (asm)'den nakledilen rivayet, ikinci rekâtta birincide okunan sureden sonraki sureyi Kur'an'ın nazmı üzerinde okumak şeklindedir.

İbni Mesud'dan şu rivayet nakledilmiştir:

"Kendisine Kur'an'ı tersine okuyan kimse hakkında sorulunca şöyle cevap vermiştir: "O kalbi tersine çevrilmiş kişidir."

Ebu Ubeyde bunu şöyle tefsir etmiştir:

Bir sure okunur, ondan sonra başka bir sure okunur ki, bu sure Kur'an'daki surelerin tertibinde ilk okunandan önce bulunur. (bk. Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)