Namazlarda Sübhaneke duasından sonra neden ilk Fatiha Suresi okunur?

Soru Detayı

- Kuran ve sünnetten ilk okunmasına dair delil var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fatiha suresinin okunması Hanefilere göre vaciptir. Diğer üç mezhebe göre ise farzdır.

Namazlarda ilk defa Fatiha suresinin okunmasının delilleri şu hadis-i şeriflerdir.

"Fatiha'yı okumayanın namazı yoktur." (Müslim, Salât, 42; Ebû Dâvud, Salât, 132)

"Fatihatü'l-Kitab'ın okunmadığı bir namaz yeterli değildir." (Tirmizî, Mevâkît, 29, 116)

"Ben namazı nasıl kılıyorsam, siz de öyle kılın." (Buhârî, Ezân, 18, Edeb, 27, Ahâd, 1)

Hz. Peygamber (asm) namazlarında ilk defa Fatiha suresini okuyordu.

Nitekim, rivayete göre Hz. Aişe şöyle demiştir:

“Rasûlullâh aleyhissalatü vesselam namaza tekbir ile kıraate ise الْحَمْد لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ (Fâtiha Suresi) ile başlardı.” (Müslim 498; Ebu Davud 783)

Hz. Enes’den rivâyete göre ise o şöyle demiştir:

“Rasûlullah (asm) Ebû Bekir, Ömer ve Osman namazda kıraate 'Elhamdülillahi Rabbil Alemin.' diye başlayan sûre ile başlardı.” (Nesâî, İftitah 24; Müslim, Salat 11)

O halde Peygamberimiz (asm) gibi namaz kılmak için Fatiha suresini ilk önce okumak gerekir.