Kur'an okurken veya ezberimizden ayetleri okurken "besmele" çekmek şart mıdır?

Soru Detayı
Ezbere bildiğim ayetler var. bu ayetleri yolda giderken okuyorum. bazen de besmele çekmiyorum, caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sure okurken, "euzü ve besmele" okunur. Âyet-i kerime okurken, âlimlerin çoğuna göre, yalnız "euzü" okunur, "besmele" okunmasa da olur. Mesela "Âyet-el kürsi", "Amenerresulü", "Hüvallahüllezi" gibi âyetleri okurken "besmele" çekilmese de olur; sadece euzü okunabilir...

Sure veya âyet okumaya başlarken euzü okumak vaciptir. Akabinde başka bir sure okunacak olsa, bu surelere başlarken yalnızca "besmele" okumak sünnettir.

Namaz içinde Fatiha'dan önce "besmele" çekmek sünnet, namaz dışında Fatiha okumaya başlarken "besmele" okumak vaciptir. Şafii mezhebinde ise her zaman Fatiha okurken "besmele" çekmek farzdır.

Ancak ezbere bildiğiniz sure ve ayetleri dua niyetine okursanız, o zaman "euzü besmele" çekilmemesinin bir sakıncası olmaz.