Namazda iki elle sarık takma amel-i kesire girer mi?

Soru Detayı

- Cemaate namaz kıldırırken terden dolayı secdeden kalkarken sarığım düştü, tek elle almam gerekirken yanılarak iki elle alıp seri bir şekilde başıma koydum; namaz bozuldu mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği üzere, namazda “amel-i kesir”, çok veya aşırı bir davranışta bulunmak demektir. Bunun için kesin bir sınır olmamakla beraber, dışarıdan gözlemleyen kişide, namazda olmadığı izlenimini verecek davranışta bulunmak, bir ölçü olarak kabul edilmiştir.(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/15).

Sarığı iki elle de olsa alıp başına koyan kimsenin bu davranışı, namazda olmadığı izlenimini vermeyeceği kanaatindeyiz.

Buharî ve Müslim’in rivayet ettiği hadiste, Hz. Peygamber (a.s.m)’in kızının kızı olan Ümame sırtında iken namaz kılmış, secdeye vardığı zaman onu yere bırakmış, kalktığında ise tekrar sırtına almıştır.” (bk. a.g.e, 2/15,32). Bu da amel-i kesirin ölçüsünü belirleyen bir husustur.

Bu açıdan baktığımızda, düşen sarığı iki elle de olsa alıp başa koymak amel-i kesir sayılmamaktadır. Dolayısıyla kıldığınız namazınızda bir kusurun olduğunu düşünmüyoruz.