Namazda kadınların kol ya da bileklerinin ne kadarı açık olursa namaz bozulur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Avret sayılan bir âzanın dörtte birinden az olan açılmalar, namazı bozmaz; dörtte birin üzerindeki açılmalar ise, namaza mâni olur.

Namazda iken avret yeri açılsa da hiç beklemeden açılan yer kapatılsa namaz bozulmaz. Bir rükün miktarı, yani üç kere "sübhânallah" diyecek kadar bekledikten sonra kapatılsa, namaz bozulmuş olur.

Açılan bu yerin örtünme işi tek elle yapılmalıdır. Çift elle yapılan hareketler, amel-i kesire girer ve namazı bozar.