Namazda avret yerinin açılması ve abdestin bozulmasıyla namazı iade etmek gerekir mi?

Soru Detayı
Bazen namazı kılıp bitirdikten sonra saçlarımın açık kaldığını veya bir yerimin kanadığını farkediyorum.Bu durumda namazı tekrar kılmam gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Avret sayılan âzanın dörtte birinden az olan açılmalar, namazı bozmaz. Dörtte birin üzerindeki açılmalar ise, namaza mâni olur.

Namazda iken avret yeri açılsa da hiç beklemeden açılan yer kapatılsa namaz bozulmaz. Bir rükün miktarı, yani üç kere sübhânallah diyecek kadar bekledikten sonra kapatılsa, namaz bozulmuş olur.

Açılan yerin örtünme işi tek elle yapılmalıdır. Çift elle yapılan hareketler, amel-i kesire girer ve namazı bozar.

Namazda avret olan azanın dörtte birinden fazla açılmışsa, namaz bozulacağı için bu namazı iade etmek, tekrar kılmak gerekir.

Namazda abdest bozacak derecede bir yeri kanayan kimsenin de yine namazını iade etmesi gerekir.