Namazda cemaatin imamın önüne geçmesi halinde namaz bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemaatten biri, hiç bir özür yokken imamın hizasını aşıp öne geçerse namazı bozulur. Ancak Mâlik'i mezhebine göre, bunda bir sakınca yoktur. Nitekim hac mevsiminde bilhassa Ravza-i Muttahharada yer darlığından Mescid'in dışında namaz kılanlar imamın hiza­sını aşmaktadırlar. Burada hem zaruret vardır, hem de Mâliki Mezhebince cevaz vardır. (Fetâvâyi Kadıhan - İbn Âbidin.)

Çölde namaz kılan kimse secde yeri miktarınca yerinden ayrı­lıp geriye çekilir veya sağ ve sol taraflara bu ölçüde kayarsa namazı bozulmaz. Bundan fazla bir miktar çekilecek olursa, namazı bozulur. Bu konuda etrafına bir daire çizip onu kendine bir ölçü sayması mu­teber değildir. Asıl ölçü secde yerine kadar olan mesafedir.

Safta açık yer bulunur, bir adam gelip oraya girince namaz kıl­makta olan kimse bu nedenle saffı bırakıp öne geçerse, namazı bozu­lur. Çünkü bunda bir zaruret söz konusu değildir. (Hizanetü'l-Fetâvâ)