Namaza devam etmek ve bırakmamak için ne yapmalıyız?

Soru Detayı

- Neden insan namaza yeni başladıktan sonra bırakmak istiyor ve bunu engellemek için ne yapabilir?
- Namaza neden uzaklık oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsana dünyadaki imtihanı için takılmış olan nefsi, ilahi emirler ile terbiye edilmez ve insanın aklı da vahiy yerine nefsin emrine girerse, beş kuruşluk hazır lezzeti, gelecekte verilecek beş milyon liralık lezzete tercih edebilir.

İşte Allah’ı bilen, tanıyan, kabullenen insanlar bu gafletten dolayı namaz kılması gerektiğini bilmesine rağmen, kılmakta üşengeçlik ve ihmalkarlık gösterebiliyor.

Oysa biraz tefekkür etse anlayacak ki, namaz ve hatta Allah’ın bütün emirlerinin ve yasaklarının ahirete bakan yüzleri olduğu gibi, dünyaya bakan yüzleri de vardır, sayısız dünyevi faydaları da vardır.

Bazı ibadetlerin dünyevi faydalara örnekler;

- Zekât; sosyal adalet ve gelir dağılımı eşitliği için olmazsa olmazdır.

- Oruç; 11 ay son sürat çalışan bedenimiz ve midemizin dinlenmesi ve fazla ve sağlıksız kilolarımızdan kurtulmak için birebirdir.

- Ana babaya hürmet, komşuyla iyi geçinme, öfkesine yenilmeme, yalan söylememe, içki içmeme, kumar oynamama, hırsızlık yapmama, adam öldürmeme gibi hepsi birer farz olan Allah’ın emirlerinin ahirete bakan muazzam faydalarının yanında, dünyaya bakan çok büyük faydaları da olduğu aşikardır.

Hakkıyla ve huşu içinde kılınan bir namaz ise, bizim için olmazsa olmazdır:

- Cennet’in anahtarı hükmünde olması,
- Allah ile direkt bağlantımızı sağlaması,
- Allah'ı bize her namaz vakti hatırlatması
gibi, ahirete bakan daha sayısız faydalarının yanında;

- Boş dünyevi kavgaları unutturması,
- Öfkemizi dizginlemesi,
- Günahlardan uzaklaştırması,
- İlahi yardıma mazhar kılması,
- Hakka yönelmemizi sağlaması,
- Bedenimizi hareket ettirmesi,
- Günde en az 5 defa temizlenmeye vesile olması,
- Cemaat olarak sosyalleşmemize vesile olması
gibi, gene sayısız dünyevi faydaları vardır.

İşte şeytanın vazifesi, Kur'an’ın ifadesiyle “zalim ve cahil” olan insanı, nefsini de kullanarak bunlardan olabildiğince gafil bırakmaktır.

Bizim vazifemiz de şeytanın varlığından bir an dahi gaflet etmeyerek, Allah’ın emirlerini Onun rızası için yerine getirmek, getirirken de bu emirlerin bildiğimiz ve bilmediğimiz birçok muaccel karşılığını hemen gördüğümüz ve müeccel, karşılığını daha sonra göreceğimiz faydalarının olduğunu bilmemizdir.

İşte bu şuurda olur, etrafımıza da bu şekilde telkin edebilirsek, belki namazı ihmal eden kişilerin önündeki gaflet perdelerini yırtmış olabiliriz inşallah.