Namaz kılmayana hizmet etmek günah mı?

Soru Detayı

- Gelinim namaz kılmıyor, oğlum da hastalık nedeniyle sabah namazına gevşek davranıyor. İmanları için üzülüyorum. Onlara hizmet ediyorum, günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İmanlı olan yakınlarınızın namaz kılmaması onları dinden çıkarmaz. Evin içinde onların muhtaç oldukları hizmeti yapmanızda bir sakınca olmaz, niyetinize göre sevabı da olur.

- Özellikle, bu hizmeti yapmakla onları dine biraz daha yakınlaştıracağını düşünerek böyle samimi bir niyetle öyle davranmanız önem arz eder.

- Bununla beraber, günahkâr olan aile fertlerinin dışlanması daha kötü bir hâl alacağını düşünmek gerekir. Üstelik, çocuk döneminde gereken iman ve İslam derslerini vermişseniz, şimdiki işledikleri günahlardan siz sorumlu değilsiniz ve İslam’ı onlara dayatma hakkınız da yoktur.

- Size düşen onların ıslahı için dua etmek ve ara sıra yumuşak sözlerle uygun bir üslupla konuyu hatırlatmaktır.

Bu titizlik için sizi tebrik ediyoruz. “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız” [bk. Buhârî, İlm 12, Edeb 80; Müslim, Cihad 6, 7, (1732-1733)] hadisin tavsiyesini size tavsiye ediyoruz.