Tesettürlü bir bayanın, evine gelen misafirlerine hoş geldin demesi gerekir mi? Tesettürlü bir bayanın evine gelen misafirlerine (akraba ve hısım) görünmemesi ve hoş geldin dememesi (evde kocası olduğu halde) takva mıdır, ifrat mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kötü duygulara kapılmayacağından emin olunduğu zaman, kadının tesettüre riayet ettiği ve tahrik edici davranışların bulunmadığı zamanlarda, ev hanımının erkek misafirlere hizmet edebilmesinin caiz oluşu hakkında Buharı ve Müslim'de, şöyle bir hadis zikredilmektedir.

Hz. Ebû Üseyd, düğününde Peygamberimizi (asm) ve bazı sahabîleri davet etti. Misafirlere hizmeti hanımı (gelin) yapıyordu. Geceden, bir taş kabın içine hurma ıslatmıştı. Peygamberimiz (asm) yemeği bitirince, hurmaları ezdi, sulandırdı, şerbet yapıp misafirlere ikram etti.

Bu hadisi zikreden muhaddisler, fitneden emin olmak şartıyla bir kadın, kocasının misafirlerine hizmet edebileceği hükmünü çıkarmaktadırlar.

Aynı şekilde bu şartlarla kadın misafirlere hoş geldin diyebilir.