Nafile namazlardan sonra tesbihat yapılır mı?

Tarih: 22.02.2017 - 01:06 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Yapılıyorsa hangi namazlarda yapılıyor hangilerinde yapılmıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Nafile namazlardan sonra tesbihlerin yapılacağına dair bir bilgiye rastlayamadık. Kaynaklarda böyle bir bilginin olduğunu düşünmüyoruz.

- Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse, her namazdan sonra otuz üç  (33) defa Allah'ı tesbih etse, otuz üç  (33) defa ona hamd etse ve otuz üç  (33) defa da tazim etse (onu yüceltse) -ki bunun toplamı dokusan dokuz (99) ediyor-,  yüzüncü de de ' لا اله الا الله / La ilahe illallah...' okusa, denizin köpüğü kadar da olsa günahları bağışlanır." (Müslim, Mesacid, 146/597)

- Bazı rivayetlerde tesbihlerin (namazın niteliği belirtilmeden) “namazdan sonra” yapılması şeklinde ifade edilmiştir. Ancak aşağıdaki hadiste bu namazın farz namaz olduğu belirtilmiştir. Hadisin manası şöyledir:

“Her farz namazdan sonra muakkıbatları (namazları takip eden zikirleri); 33 defa sübhanellah, 33 defa elhamdülillah, 34 (veya 33) defa Allahu ekber (tesbihatını) yapanlar pişman olmazlar.” (Müslim, Mesacid, 144/596)

Bu sahih hadis rivayetindeki “farz” kaydı, bu kaydın kullanılmadığı hadis rivayetlerindeki mutlak ifadelerini de “farz” olduklarını gösterir. Mutlak ifadelerin kayıtlı ifadelerle takyid edileceği hükmü, ilmi bir kuraldır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun