Nafile ibadetleri yapma diyen anneye babaya itaat edilir mi?

Soru Detayı

- Allah'a itaat anneye babaya itaatten üstündür, anne baba diyelim ki nafile konusunu yapma dese yapılır mı yapılmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nafile de olsa herhangi bir ibadete karşı olduğundan dolayı "O ibadeti yapma." diyen kimseye anne baba da olsa itaat edilmez.

Bunun dışındaki hallerde anne-babaya itaat etmek nafile namaza devam etmekten önce gelir. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 2/504)

Bu hükmün delili ise Cüreyc kıssasıdır. Geçmiş ümmetler zamanında yaşayan Cüreyc isimli bir kimsenin, nafile namaz kılarken kendisine seslenen annesine cevap vermediğinden annesinin bedduasını aldığı ve birtakım sıkıntılara düştüğü bizzat Hz. Peygamber (asm) tarafından haber verilmiştir. (bk. Müslim, Birr, 7, 8)